Wszystko zaczęło się w Wadowicach

We wtorek 18 maja 1920r. nieopodal wadowickiego kościoła, gdzie akurat trwało nabożeństwo majowe, w rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów rodzi się syn. Na chrzcie świętym dnia 20 czerwca chłopiec otrzymuje imię Karol. Lolek był trzecim dzieckiem w rodzinie Wojtyłów, urodzonym z zagrożonej ciąży. Rodzice przeżyli już żałobę po zmarłej w dniu narodzin Oldze. Tym razem wola Boża była inna.

Papież tak mówił o swoich narodzinach nad grobami polskich bohaterów wojny 1920r. na cmentarzu w Radzyminie: „ Urodziłem się w roku 1920, kiedy bolszewicy szli na Warszawę.” Nikt wtedy nie sądził, że to za sprawą Karola Wojtyły – papieża – Polaka Jana Pawła II dokona się ostateczne zwycięstwo nad komunizmem, że Polska i inne kraje słowiańskie staną się naprawdę wolne. Znamienne słowa papieża podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979r. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” stały się początkiem religijnego i moralnego odrodzenia.

Pamiętamy wiele wydarzeń z jakże znaczącego pontyfikatu świętego Jana Pawła II. Każda z dziewięciu pielgrzymek na długo wpływała na nasze życie, a same spotkania z papieżem przeradzały się w wielkie święto dla wszystkich Polaków. Pamiętamy wieki strach, przeżywany 13 maja 1981r. kiedy  dowiedzieliśmy się o zamachu na jego życie. W naszej pamięci na zawsze pozostanie także Wielkanoc 2005 r. i cały następujący po niej tydzień, aż do 2 kwietnia, wigilii przed świętem Bożego Miłosierdzia. Wtedy uczyliśmy się od Jana Pawła II, że można nie tylko godnie i święcie żyć, ale także godnie i święcie umierać.

Nie tak miało wyglądać nasze świętowanie 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. W naszej szkole także zaplanowane były uroczystości związane z tym wydarzeniem. Mam nadzieję, że wszystko przed nami, bo przecież cały 2020 rok jest Rokiem Świętego Jana Pawła II. A na razie niektórzy uczniowie klasy III przygotowali laurki dla Świętego – zachęcamy do ich obejrzenia i włączenia się w obchody tego jubileuszu. W całym świecie podjęto już 1500 różnych inicjatyw. Może warto przyłączyć się do którejś z nich albo podjąć własną?

Młode pokolenie na pewno nie pamięta osoby papieża. Jego postać bardzo dokładnie przedstawia nowy portal :jp2online. pl   Zachęcam do zaglądania i zapoznania się z osobą naszego Wielkiego Rodaka. A póki co – nasze laurki, wykonane przez następujących uczniów klasy III:

Wojtek G.

Igor J.